Třídní schůzky v základní škole - úterý 25. 4. 2023 od 16:00 hodin.
Na připraveném pracovním listě najděte správné cesty ptáčků. Zjistíte tak, kteří ptáci zůstávají přes zimu u nás nebo odlétají za potravou do teplejších zemí.
https://www.facebook.com/media/set?set=oa.143001451027917&type=3
HRA - PTAČÍ ŘÍŠE
Zahrajte si s rodiči a sourozenci hru na ptačí říši. Postavte se vedle sebe do řady. Vedoucí hry jmenuje různé druhy ptáků - stálé (u nás přezimující) nebo stěhovavé (na zimu od nás odlétající. Pokud se jedná o druh stálý, hráči si dřepnou. Pokud se jedná o druh stěhovavý, hráči letí (mávají křídly). Podle prostorových podmínek mohou hráči mávat křidýlky na místě, nebo „doletět“ na předem určené místo a zpět.
Ptáci stěhovaví:
čáp bílý, kukačka obecná, vlaštovka obecná, jiřička obecná, kachna divoká, husa polní, volavka popelavá, skřivan polní, slavík obecný, drozd zpěvný, špaček obecný, žluva hajní, dudek chocholatý, racek chechtavý, rorýs obecný, …
Ptáci stálí:
sýkora koňadra, sýkora modřinka, sýkora babka, zvonek zelený, kos černý, koroptev polní, bažant obecný, křivka obecná, sojka obecná, straka obecná, stehlík obecný, vrabec domácí, vrána obecná, krkavec velký, strakapoud velký, datel černý, ledňáček říční, poštolka obecná, káně lesní, jestřáb lesní, krahujec obecný, …
HÁDANKA NA ÚTERÝ
Uhádnete ptáčka?
Dnes máte za úkol uhádnout ptáčka, kterého můžete přes zimu často vídat u krmítek. Je to tedy ptáček stálý, který neodlétá do teplejších krajin.
Patří mezi pěvce, možná ho venku uslyšíte.
Poslechnout si ho můžete i zde:
https://temata.rozhlas.cz/sykora-modrinka-7970815
https://temata.rozhlas.cz/sykora-konadra-7970812
Je to drobnější pták, který může být různě zbarvený – od zeleno modré až po šedou.
V jeho potravě převládá hmyz, který sbírá na stromech, proto pomáhá v boji s hmyzími škůdci. Je to velmi užitečný pták. Hmyzem se živí i v zimě, kvůli čemuž může mít problémy s nalezením dostatečného množství potravy a velké množství těchto ptáků přes zimu uhyne. Můžeme mu pomáhat např. budováním napajedel a budek, případně zimním přikrmováním. K přikrmování jsou vhodná olejnatá semena – například semena lnu, slunečnice, jádra ořechů, tykví, jablek apod.
U nás žije několik druhů – koňadra, modřinka, parukářka, uhelníček, lužní a babka.
Už víte?
Název začíná na S, má 3 slabiky.
Uhádli jste?
Pokud říkáte, že je to SÝKORA, tak jste uhádli 😊.
https://www.ireceptar.cz/zahrada/kolik-znate-druhu-sykorek-a-ktere-hostite-na-krmitku.html
Sýkorka
Na krmítku byla mela,
sýkorka kus loje chtěla,
další ptáky odhání,
je to její zobání.
Občas klepe na okénko,
přidej něco, Magdalenko,
slunečnici vítáme,
pro ní sem vždy létáme,
Rádi péči oplatíme,
mnoho hmyzu zahubíme,
v létě potom poznáte,
škůdce že už nemáte.
HÁDANKA NA STŘEDU
Uhádnete ptáčka?
No dnes to není ptáček, ale pořádně velký pták s dlouhýma, jasně červenýma nohama a špičatým, rovněž červeným zobákem. Bílé zbarvení hlavy, krku a hřbetu kontrastuje s černými pery v křídlech. Je to pták stěhovavý. Od března do pozdního srpna až začátku září ho můžete vidět na hnízdě, ke kterému musíte řádně zvednout hlavu, protože jeho hnízda najdeme jen na opravdu vysokých stavbách s dobrým výhledem. Ale potkat se s ním můžete i na vlhkých či čerstvě pokosených loukách, kde pátrá po potravě, kterou tvoří především hlodavci, žáby, larvy hmyzu, plazi, výjimečně ryby a mláďata ptáků.
A jaký hlas má tento pták? Zpívat ho neuslyšíte, je téměř němý, ale poznáte ho podle klapání zobáku, poslechněte si:
http://springalive.net/bindata/documents/DOC3ac7ae499b5d1ba886c32e5600247947.mp3
Už víte?
Myslím, že ani nepotřebujete další nápovědu, že jeho název začíná na Č a má jen jednu slabiku.
Uhádli jste?
No samozřejmě, je to ČÁP 😊
Čápy u nás můžeme pozorovat, i když nemáme hnízdo nikde blízko domu. Existuje zde totiž mnoho kamer namířených právě na čapí hnízda. Pusťte se do jejich sledování, čápi už přiletí každým dnem! Zatím asi žádného čápa na webových kamerách neobjevíte, ale vydržte a sledujte dál. Až se opět sejdeme ve školce, povíme si, zda se čápi již objevili. Jedna z kamer směřuje i na Záchrannou stanici živočichů Makov, kde uvidíte i jiné ptáky (a zvířátka).
https://www.birdlife.cz/capi/webkamery/
Mnoho dalších informací naleznete na stránkách České společnosti ornitologické: https://www.birdlife.cz/capi/
http://springalive.net/cs-cz/springalive/stork
Mílí rodiče,
u obrázků jedním tahem (ale i u ostatních pracovních listů a úkolů) dbejte na to, aby vaše dítko správně sedělo (důležité je mít i chodidla na zemi) a správně drželo tužku špetkovým úchopem.
Dítě kresbu obtahuje jedním tahem. Snažíme se je vést k plynulému, nepřerušovanému pohybu tužky po papíře. Nepodporujeme práci v krátkých úsecích, soustředěnou na přesné obtažení linie. Přesnost čáry není důležitá, potřebná je plynulost. Je samozřejmé, že dítě povede čáru s odchylkami od původní linie. Dítě obtahuje opakovaně, několikrát za sebou.
Jak správně procvičit ruce a držet tužku se podívejte na: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/13667395507-ucitelka-kabinet/220553115500002/titulky
Jako námět na jednoduchou výtvarnou činnost můžete využít tyto čápy z kosmetických tamponků.
HÁDANKA NA ČTVRTEK
Uhádnete ptáčka?
Jedná se o známého tažného ptáka.
Je to drobný ptáček s černým hřbetem, červeným hrdlem, bílým bříškem a dlouhým, vidličnatým ocasem. Za letu vypadá jako by byla celá černá, proto ji nejlépe určíme podle tvaru ocasu a klouzavého letu. Živí se hmyzem, který obratně chytá v letu. Občas sbírá hmyz z vodní hladiny nebo ze zdí a rostlin.
Staví si hnízdo ze slin a bahna, které tvaruje do malých kuliček, ty pak lepí na místo budoucího hnízda.
Hnízda staví většinou uvnitř budov – v chlévech a stodolách a v průchodech, méně často pak na zdech obytných budov, ale vždy pod střechou. Její hnízda mají miskovitý tvar, jsou shora otevřená. Svou stavbu zpevňuje stébly trav, senem či jiným materiálem, který visí z hnízda. Pozorování při krmení mláďat patří ke krásným zážitkům.
Během září a října od nás odlétá do Afriky. Na jaře se opět vydává na sever zahnízdit a vychovat mláďata. Často se vrací každý rok na stejné místo. V Čechách můžeme první pozorovat někdy již v březnu.
V České republice je zařazena mezi ohrožené druhy a počty u nás klesají. Zásahy do jejího prostředí, nedostatek létajícího hmyzu, chemické postřiky a mizející hnízdní příležitosti, to vše by do budoucna mohlo být příčinou vymizení tohoto druhu na našem kontinentu. Důležité je zejména zachování tradičních zemědělských usedlostí.
Hlas tohoto ptáčka si můžete poslechnout zde:
http://springalive.net/bindata/documents/DOC30b7fc24fc5decf3d62510222ae419b0.mp3
Název začíná na písmeno V a má 3 slabiky.
Uhádli jste?
Ano, jedná se o VLAŠTOVKU 😊
https://birdlife.cz/wp-content/uploads/2017/07/Letak-vlastovky-final-nahled.pdf
http://springalive.net/cs-cz/springalive/swallow
https://www.youtube.com/watch?v=paxx9A5La0Y
Obrázek rozstříhejte podle čar a poté složte.
HÁDANKA NA PÁTEK
Uhádnete ptáčka?
Je to drobnější ptáček, na první pohled nenápadný. Sameček má šedé bříško, hnědá záda s černými skvrnami a bílou skvrnu na úrovní hrdla, samička je také šedohnědá, ale méně nápadná, s černou skvrnou na hrdle.
Tento ptáček je velmi společenský, žije v hejnech v blízkosti lidských obydlí, kde ho můžeme spatřit po celý rok, je to tedy ptáček stálý, u nás přezimující.
Ptáčci často poskakují po zemi, potom rychle všichni prchnou do křoví, ale za chvíli se opět vracejí.
Nejčastěji hnízdí na stavbách, v prasklinách zdí, v hospodářských budovách, větracích otvorech, méně často na stromech. Živí se semeny a částmi rostlin, jen mláďata krmí hmyzem.
Poznáme je podle známého „čiřikání“, které si můžete poslechnout zde:
https://temata.rozhlas.cz/vrabec-domaci-7970827
Název začíná na písmeno V a má dvě hlásky.
Uhádli jste?
Kdo hádal VRABEC, hádal správně.
Další zajímavosti o vrabcích a třeba i to, proč vrabců ubývá si můžete přečíst zde:
https://www.ireceptar.cz/zvirata/proc-zmizeli-vrabci.html